Prečo utiecť zo Slovenska

Autor: Lukáš Marinčák | 5.3.2012 o 13:08 | (upravené 5.3.2012 o 13:24) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  156x

Určite ste viackrát vo svojom oklolí počuli, či už od známych, rodiny priateľov alebo len náhodných okoloidúcich „absolútnu kritiku na Slovensko". Je to pojem ktorý som sám vymyslel(na ktorý som smutne hrdý) a ktorý obsahuje veľmi populárny názor na Slovensko. Ide o to, že ak sa niekoho spýtate ako je u nás na Slovensku, otvoríte pandorinu skrinku a spustíte lavínu nadávok, kritík, ponižovania a vôbec všetkého negatívneho čo človeka napadne.

 

Táto kritika sa týka takmer všetkého od Tatranských svištov cez politiku, mentalitu, minerálku, krajinu, počasie až po ceny chleba, platy, služby atď. atď. Dovolím si odvážne tvrdiť, že táto absolútna kritika je už dávno neobjektívna. Stala sa však folklórom - tradíciou ktorú každý správny Slovák/Slovenka pravidelne dodržiava. Pre mnohých ľudí sa stáva tak mocnou hnacou silou,(okrem iných dôvodov), že ich dokáže hnať až za hranice za „niečim lepším". A tu sa chcem pozastaviť nad výrazom „niečo lepšie", resp. „oveľa lepšie", resp. „lepšie ako doma".

Určite sa nájdu dobré dôvody prečo odísť. Najčastejšie je to lepší zárobok, lepšie podmienky pre život, lepšie služby a najhoršie prenasledovanie režimom(čo je už chválabohu neaktuálne). Ak chce človek zabezpečiť svojej rodine, svojim deťom lepšie podmienky ako mal on sám je to chvályhodné a úplne tomu rozumiem. Čomu však často nerozumejú tí ktorí odchádzajú je, že tam kam vycestovali to nie je „lepšie" len tak pre nič za nič, ale preto, že niekto to „lepšie" musel vybudovať. A len tak medzi nami - určite to nikto nevybudoval útekom. A my Slovač miesto toho aby sme budovali svoju domovinu, pomáhame budovať tú ich.

Slovensko funguje samostatne od roku 1993, sme mladý štát ktorý sa len učí ako správne fungovať. Je mierne logické že nie sme niekde na úrovni Švajčiarska. Určite pre mnohých nie je vôbec jednoduché presadiť sa na Slovensku. Nie je to však nemožné. Minule som videl v autobuse reklamu ktorý na sebe niesla slogan: „Vytŕčaš? Choď von!". Mnohí mladí ľudia sú už tak zblbnutí touto agendou a folklórnou absolútnou kritikou, že sa ani nepokúšajú niečo na Slovenku dokázať/presadiť sa a hneď ako sa dá utekajú za hranice. Na „západe" určite dosiahnu to čo chcú za kratší  čas ako doma a samozrejme s niekoľkonásobne vyššou odmenou. A to je to čo ma priviedlo na názor, že my Slováci by sme mali dokonalý štát, keby sme dokázali zmeniť 4 veci v naších povahách ktoré nás brzdia:

1.       Musíme sa prestať porovnávať s ostatnými - sme akí sme a basta. (Nechcem byť ako Francúz alebo Nemec, chcem byť Slovák)

2.       Musíme prestať s tou nezmyselnou absolútnou kritikou. (Nevedie nikam, maximálne do depresie)

3.       Musíme pamätať na minulosť, avšak nenechať sa ňou viesť do budúcnosti.

4.       Nesmieme byť leniví. (Skúšať to, a keď to nejde skúšať to viac)

Áno správne: lenivosť. Lenivosť skúsiť to doma - pobiť sa za to čo chcem, čomu verím. Neutekať hneď tam kde je všetko už pripravené ako vo vatičke. Nikto nikdy netrvdil že to je ľahké. Stále je to však náš domov. Domov našich otcov. Dostávame tu výchovu, vzdelanie, zdravotnú starostlivosť a nakoniec všetko čo máme použijeme inde. Je to taká malá svätokrádež. Môžete alebo nemusíte so mnou súhlasiť. Tí ktorí sa dokázali presadiť v zahraničí sú určite šikovní. Avšak hrdinovia sú pre mňa tí, ktorí sa dokázali presadiť doma, alebo sa vrátili domov po tom ako nabrali skúsenosti/presadili sa inde. Prinútiť milovať vlasť sa nedá, avšak nenávidieť ju len tak z princípu je hlúpe.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?